Przejdź do treści

Monitoring gniewosza plamistego Coronella austriaca

Z przyjemnością ogłaszamy nasze zaangażowanie w realizację projektu „Monitoringu gatunków zwierząt z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000, lata 2023-2025”. Jest to niezwykle istotne przedsięwzięcie, które realizujemy na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przy współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody PAN.

Głównym celem prowadzonych prac jest uzyskanie danych, pozwalających na ocenę stanu zachowania gatunków i siedlisk przyrodniczych na poziomie monitorowanych stanowisk, obszarów i regionów biogeograficznych, wraz z opracowaniem wniosków dotyczących ochrony. Prace są wykonywane zgodnie z metodyką Państwowego Monitoringu Środowiska.

W ramach powierzonych zdań będą prowadzone badania monitoringowe gniewosza plamistego (Coronella austriaca) na 2 stanowiskach w Kampinoskim Parku Narodowym.

Gniewosz plamisty, znany również jako miedzianka (Coronella austriaca), jego ubarwienie jest zazwyczaj brązowo-szare, a na grzbiecie widoczne są ciemniejsze plamy lub paski. Gniewosz plamisty jest nieszkodliwy dla ludzi i charakteryzuje się raczej łagodnym usposobieniem. Preferuje siedliska trawiaste, tereny porośnięte krzewami oraz lasy. Żywi się głównie jaszczurkami, drobnymi gryzoniami i owadami. Pomimo swojej niegroźności, jest to gatunek chroniony, którego populacje należy monitorować oraz chronić. Pomimo swojego skrytego trybu życia, jest gatunkiem słabo poznanym z kategorią zagrożenia VU – narażony na wyginięcie. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz